Automata pántológép hibaelhárítási tanácsadó
Bizonyára Önnel is előfordult már, hogy pántológépe úgy tűnt, meghibásodott, és szerelőt kell hívni. Ez mondhatni természetes, azonban időnként előfordul, hogy a tapasztalt működési eltérés valóban nem hiba, csak rossz beállítás, netán nem megfelelő pántszalag okozza.
Ilyenkor szerelőt hívni nem túl kifizetődő.
Az Uniotech Kisokos segít Önnek a leggyakoribb, könnyen elhárítható hibákat megoldani.
A tippek szinte minden automata (keretes) pántoló gépre alkalmazhatók, ezért nem írunk pontos típust.
1: A pántológép nehezen húzza a szalagot, nehezen fűzi be, esetleg extrém zaj hallatszik a gépből szalag adagolás közben:
- ellenőrizze, hogy a szalag futásiránya azonos-e a szalagtartón látható jelöléssel! A hibás befűzési iránynál a fék nem kielégítően, vagy egyáltalán nem működik, esetleg folyamatosan fog.
- ellenőrizze, hogy a szalag be van-e fűzve a fékkar görgőjébe!
- (csak mechanikus feszítő rendszerű gépnél) ellenőrizze, hogy a gépen a feszítő erő nem túl kicsi-e! Egyes gépeknél a túl kis feszítés adagolási problémákat okozhat
- ellenőrizze a szalag tároló kazettában a szalag mennyiségét. Túl kevés szalag elégtelen befűzést okoz, míg a túl sok szalag gyűrődhet.
2: A gép begyűri a szalagot visszahúzáskor:
- kosz, pántszalag darab a mechanikában. Próbálja meg sűrített levegővel kitisztítani. Sikertelenség esetén hívja szervizünket.
3: Feszítés végén a gép nem pántol, esetleg extrém zaj hallatszik:
- ellenőrizze a feszítés érzékelőt, működik-e?
- túl nagy feszítő erő esetén elképzelhető, hogy a feszítő görgő megcsúszik a szalagon, mielőtt elérné a beállított értéket, ilyenkor a gép nem feszít tovább. Csökkentse a feszítő erőt!
4: A pántszalag hosszában törik, kettéválik, esetleg görbül:
- túl nagy feszítő erő esetén előfordulhat, hogy a pántszalag szakad, sérül pántoláskor. Csökkentse a feszítő erőt.
5: A pántszalag időnként elszakad a hegesztésnél:
- nem megfelelő hőmérséklet esetén elégtelen hegesztés. Elképzelhető, hogy a hiba függ a környezeti hőmérséklet csökkenésétől, vagy a pántolási gyakoriság növelésével. Emeljen a hőfokon.
6: A gépből a pántolófejnél füst gomolyog:
- az elszívó ventillátor nem kielégítően működik. Takarítsa ki a légutat, és biztosítsa a szabad forgást. Ha a ventillátor nem üzemel, hívja szervizünket a cserével kapcsolatban.
7: Az egyik dobozon kisebb a feszítés, a másikon nagyobb:
- egyes gépeknél a változó dobozméret okozhat feszítésbeli különbséget. Próbálja ki a gépet úgy, hogy ugyanarra a dobozra pántol sorozatban. Ha a hiba fennáll, hívja szervizünket
- ellenőrizze, hogy nem lépte e túl a minimális dobozméret alsó határát. Egyes gépeknél ez 120-150mm közt van. Ennél kisebb csomagon a gép nem tud feszítést állítani.
8: A keretből kijön a szalag befűzéskor:
- ellenőrizze a szalag kardosságát.
- lehet, hogy a szalag fordítva van befűzve (a saját görbületéhez viszonyítva a szalagnak a keret falához kell símulnia, nem attól eltartania). Szükség esetén 180 fokot fordítson a szalagon
9: Nehéz csomagnál pántolás után leáll a gép, kidobja a szalagot:
- egyes gépeknél az asztal lapját távtartó gumibak tartja. Ha ez elvész, akkor nehezebb terméknél az asztal lemez ráhajlik a keretre, és meggátolja a szabad mozgást
10: A gép egy egy pántolást jól végez, de folyamatos üzemben leáll, kidobja a szalagot:
- túl kevés pántszalag a tárolóban, esetleg túl erős fék a szalag dobnál. A gép elfogyasztja a tárolóból a szalagot.
Ha a fentiektől eltérő hibákat tapasztal (a gép egyáltalán nem működik, megszorult a mechanika, stb), javasolt a szerviz felkeresése.
Reméljük a fenti tippek Önnek is segítenek.